Czas czytania: 6 min.

Jednym z kluczowych czynników, decydujących o tym, że Klienci coś kupują w danym sklepie internetowym jest oszczędność pieniędzy. Potrzeba oszczędzania stała się powodem, dla którego kupony rabatowe stały się nieodłącznym elementem prowadzenia udanego biznesu e-commerce. Badania pokazują, że aż 92% kupujących on-line, przed dokonaniem zakupu szuka kuponu lub kodu rabatowego, albo wręcz możliwość zakupu z rabatem sprawia, że Klient podejmuje decyzję zakupową. 

Kupony są istotne dla e-commerce, ponieważ angażują Klientów do działania. Nowe marki mogą w ten sposób budować bazę Klientów. Wg. badań przeprowadzonych przez Inmar Intelligence 54% kupujących decyduje się na wybór nowej marki, ponieważ jest tańsza, a około jedna trzecia uznaje, że ma na to wpływ dostępność kuponów rabatowych.

Dzięki odpowiednio zaplanowanej strategii marketingu rabatowego możesz kierować reklamy do Klientów tak, gdzie spędzają czas w internecie: za pośrednictwem e-mail, SMS-ów czy mediów społecznościowych. Kampania rabatowa, jeśli tylko wykorzystuje trafność, czas i wartość- może zmaksymalizować zyski sklepu.

1. Dodaj rabat do formularzy kontaktowych.

Skorzystaj z magnesu do zatrzymania Klienta oraz przyciągnięcia jego uwagi. Wiele różnych firm stosuje tego rodzaju zabiegu w różnej formie. Na pewno nie raz natknąłeś się na popup zachęcający do zapisania się do newslettera w celu uzyskania dostępu do e-booka, webinaru, checklisty i innych korzyści.

Jednym z najpopularniejszych magnesów jest właśnie oferta rabatowa. Kupujących mogę zaoszczędzić procent lub kwotę na przyszłe zakupy. Taki zabieg zastosowaliśmy u jednego z naszych Klientów- w firmie Sulphur

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym - 6 sposobów na ulepszenie strategii kuponów.
Popup zachęcający do zapisu do newslettera- korzyść – 10% rabatu na przyszłe zakupy.

Wyskakujące okienko możesz również wyświetlić Klientowi, kiedy chce on opuścić Twoją stronę bez dokonania zakupu. Istotne jest jednak to, aby nie przesadzić z ilością. Wyskakujące na każdym etapie okienka przyniosą odwrotny efekt- zniechęcą do dokonania zakupu czy też skorzystania z oferty. Pamiętaj też o widocznym przycisku do zamknięcia popupu. 

2. Użyj limitowanych czasowo ofert.

Oferta ograniczona czasowo to rabat, do którego Klienci mają dostęp przez określony czas. Na przykład promocja może być dostępna tylko przez kilka godzin lub dni. Ten rodzaj marketingu może dać Klientowi wrażenie, że produkt jest w tym momencie bardziej pożądany, być może limitowany.

Oferty ograniczone czasowo pojawiają się zwykle podczas wprowadzania produktów na rynek lub w szczególnych porach roku, na przykład w okresie świątecznym. Takie podejście sprawdza się również w celu przyciągnięcia klientów, którzy są na etapie rozważania. Przeprowadzili badania i zawęzili swoje opcje. Kiedy trafią do Twojego sklepu i zobaczą ofertę, rozumieją wartość, jaką oferujesz, a ponadto dostają to, czego chcą, ze zniżką. Taki zabieg zastosowaliśmy między innymi w sklepie internetowym naszego Klienta- firmie Artcakes

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym - 6 sposobów na ulepszenie strategii kuponów.

Aby Twoja oferta wyróżniała się na tle konkurencji, zrób trochę badań, aby zobaczyć, jakie rodzaje ofert mają inni sprzedawcy. Następnie znajdź sposób, by pójść o krok dalej. Na przykład, jeśli oferują klientom bezpłatną wysyłkę przy pierwszym zakupie, zrób to samo i dodaj bon upominkowy dla znajomego lub członka rodziny.

Możesz również wykorzystać możliwości e-mail marketingu. Możesz w takiej kampanii wykazać korzyść- Klienci zapisani do Twojego newslettera otrzymują informację o limitowanej ofercie w pierwszej kolejności. Dodaj w mailingu licznik, aby uwydatnić, że czas na zakup danego produktu jest ograniczony.

3. Opracuj strategię, jakie rodzaje ofert prezentować.

Rabaty procentowe i kwotowe są popularnymi opcjami rabatowymi, ponieważ działają. Ale nie musisz ograniczać się tylko do tych typów. Oferowana przez Ciebie zniżka zależy od Twojej marsowości. Jedną rzeczą jest danie kupującym po raz pierwszy 20 zł zniżki, ale jak wpłynie to na wynik finansowy? Czy nadal będziesz zarabiać, czy stracisz pieniądze?

Zanim rozpoczniesz kampanię rabatową, zastanów się, co jest ważne dla Twoich odbiorców. Ankiety konsumenckie to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego chcą Twoi klienci. Jeśli już przeprowadziłeś ankietę wśród swoich klientów, masz wgląd w dane, które pomogą Ci zaprojektować strategię rabatową.

Na podstawie wyników ankiety i komentarzy klientów opcje rabatowe mogą obejmować:

  • Darmową dostawę
  • Oszczędności w porzuconym koszyku
  • Darmowy prezent przy zakupie — zaoferuj coś niedrogiego, ale wartościowego, co nadaje ton nowej relacji z klientem
  • Udostępnij reflink — skuteczny, ponieważ wielu kupujących chce być postrzegany jako trendsetter
  • Zaoferuj bon upominkowy do wydrukowania dla starszych odbiorców

Z biegiem czasu preferencje Twoich klientów mogą się zmienić ze względu na nowe zainteresowania, doświadczenia i porady z ich sieci, więc eksperymentuj z rodzajami udostępnianych ofert.

Na przykład, jeśli promujesz oferty w swojej witrynie, możesz użyć narzędzia takiego jak Google Analytics do pomiaru współczynników konwersji. Sprawdź, ile razy pojawiają się Twoje wyskakujące okienka i ile razy potencjalni klienci przesyłają adres e-mail. Gdy zaczniesz dostrzegać stały spadek konwersji, nadszedł czas, aby zmienić strategię marketingu kuponowego.

4. Stwórz program lojalnościowy.

Programy lojalnościowe to świetny sposób na zatrzymanie Klientów. W zamian za konsekwentne wybieranie zakupu Twoich produktów zamiast produktów konkurencji, Klienci otrzymują ekskluzywne oferty, które zapewniają wartość i pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Im dłużej klienci pozostają lojalni, tym wyższe są profity.

Na wszystkich kontach wydaje się, że programy nagradzania działają. Według Fortune Business Insights oczekuje się, że programy lojalnościowe wzrosną z 4,43 mld USD w 2021 r. do 18,22 mld USD w 2028 r. Wynika to częściowo z wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które mogą zapewnić firmom wgląd w to, które strategie będą bardziej najlepsze do konwersji klientów.

Nagradzaj lojalność klientów, oferując specjalne rabaty. Możesz nawet dorzucić dodatkowe korzyści, takie jak darmowy produkt, gdy klienci osiągną określone kamienie milowe, na przykład wysłanie produktu z podziękowaniem, gdy klienci obchodzą swoją pierwszą rocznicę.

Pierwszym krokiem w tworzeniu atrakcyjnego programu nagród jest ustalenie, czego chcą Twoi odbiorcy. Opiera się to na tym, co o nich wiesz. Zadaj sobie pytania, takie jak rodzaje produktów, które powracający klienci kupują najczęściej i z jakich rodzajów nagród korzystają najczęściej — rabaty procentowe lub oszczędności w dolarach.

Następnie podziel klientów na grupy, aby móc tworzyć określone programy i wiadomości dla określonych typów klientów. Załóżmy na przykład, że masz markę odzieżową, która jest przeznaczona dla mężczyzn i kobiet. Utwórz program nagród, który pozwala każdemu segmentowi gromadzić nagrody, punkty itp., które można wykorzystać do określonych zakupów.

Niektóre marki, takie jak Designer Shoe Warehouse (DSW), oferują nawet programy lojalnościowe z poziomami. W ten sposób, gdy klienci wydają więcej, odblokowują więcej nagród.

5. Używaj różnych kanałów dystrybucji.

Chociaż wysyłanie kuponów pocztą e-mail ma moc, nie należy polegać wyłącznie na tej taktyce, ponieważ wiadomości e-mail nie zawsze są otwierane od razu (lub czasami utkną w zakładce promocje w Gmailu). Zamiast tego powinieneś rozszerzyć swoje strategie rabatowe i poeksperymentować z innymi kanałami, umieścić swój produkt lub usługę w popularnych witrynach z kuponami i przetestować różne metody, aby zmaksymalizować zasięg i zwiększyć liczbę potencjalnych klientów.

Jednym ze sposobów na zwiększenie szans klienta na skorzystanie z kodu kuponu jest użycie wiadomości tekstowych do dzielenia się zniżkami. Współczynnik otwarć dla wiadomości tekstowych wynosi 98%, a współczynnik klikalności wynosi aż 36%, jednak większość marketerów nadal nie wykorzystuje w swojej strategii marketingu SMS-owego. Co więcej, wraz ze wzrostem użycia smartfonów na całym świecie, coraz więcej klientów chce komunikować się z Twoją firmą za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Ważne jest uwzględnienie opcji mobilnej w strategii marketingowej. W 2021 r. 71% handlu elektronicznego odbywało się na smartfonach.

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym - 6 sposobów na ulepszenie strategii kuponów.

6. Używaj kreatywnych wizualizacji.

Kody kuponów można łatwo wysyłać jako zwykłe wiadomości tekstowe. Klienci doceniają jednak atrakcyjną grafikę, dlatego w projekcie kuponu należy uwzględnić przyciągającą wzrok grafikę, kolory i czcionki. W końcu chcesz, aby Twoja oferta wzbudziła zainteresowanie klientów, prawda?

Jeśli korzystasz z kampanii e-mailowej w ramach strategii marketingu kuponowego, możesz przygotować grafikę odpowiednio dla każdej grupy odbiorców.

Sprawdź kampanię e-mailową dla Sephora. Po tym, jak klienci zarejestrują się, aby otrzymywać biuletyn e-mailowy, otrzymują jedną wersję ze specjalną ofertą, jeśli wydadzą określoną kwotę, i inną wersję, jeśli tego nie zrobią. Oba projekty kuponów są uderzające i zawierają istotne informacje. 

Możesz użyć tej samej strategii podczas promowania swoich ofert. Na przykład, jeśli klient korzysta z kuponu, wyślij wiadomość e-mail z podziękowaniem i dołącz linki do podobnych produktów, których zakupem może być zainteresowany następnym razem. Jeśli klient nie skorzystał z kuponu, wyślij wiadomość e-mail zawierającą specjalną ofertę na przyszły zakup.

Takie podejście sprawdza się, ponieważ klienci cenią personalizację. Rozważ również crosselling, umieszczając linki do produktów na podstawie ich historycznych zakupów. Wykorzystanie swojej kreatywności do tworzenia atrakcyjnych wizualnie i osobistych ofert może zwiększyć kwotę, jaką ostatecznie wydaje klient w Twoim sklepie internetowym.

Jeśli nie potrafisz projektować, lub chcesz zlecić to zadanie specjalistom skontaktuj się z nami!

Podsumowanie

Pamiętaj, że strategie marketingu rabatowego działają najlepiej w połączeniu z innymi taktykami. Poleganie na samych kuponach w celu rozwoju firmy przyniesie odwrotny skutek, ponieważ klienci nie zobaczą wartości w Twoim produkcie. Mogą robić zakupy w innym sklepie, w którym postrzegana wartość jest wyższa, ponieważ konkurencja jest bardziej strategiczna, jeśli chodzi o to, kiedy i jak oferują zniżki.​

Poświęć trochę czasu na poznanie idealnego klienta i jego oczekiwań. Dzięki temu możesz zbudować skuteczną strategię marketingu rabatowego, która zostanie zauważona i przyniesie Ci więcej Klientów.