Dlaczego oparcie strony internetowej o page builder to nie taki zły pomysł?
Dowiedz się, kiedy warto postawić stronę na page builderze. Koszty, elastyczność, kontrola i szybkość aktualizacji – sprawdź, czy to rozwiązanie pasuje do Twojego biznesu.


W erze cyfrowej, obecność online to klucz do sukcesu dla każdego biznesu. Niezależnie od branży, raczej potrzebujesz atrakcyjnej, funkcjonalnej i łatwej do nawigacji strony internetowej. Tu na ratunek przychodzą page buildery. Chociaż przez niektórych są one czasem krytykowane za brak elastyczności, warto zwrócić uwagę na ich liczne zalety. Przyjrzyjmy się, dlaczego oparcie strony internetowej o page builder to nie taki zły pomysł.
Dlaczego page buldery są krytykowane.
Zazwyczaj krytyka pojawia się od osób, które są programistami w innych, zaawansowanych językach programowania do których prób wejścia jest wysoki. Zazwyczaj są to pasjonaci, którzy uwielbiają pisać kod i rzeczywiście strona napisana w jednym z języków jest często lepiej zoptymalizowana. Krytyka opiera się często na fakcie, że strony oparte o Elementor, Divi czy inny page builder są wolniejsze. Powinniśmy raczej powiedzieć: były wolniejsze, ponieważ podobnie jak w przypadku kodu- i tutaj budując stronę w oparciu o poprawne założenia, stosując dobre praktyki strona może być szybka.
Strony oparte o page builder oczywiście mają swoje wady, ale mają też mnóstwo zalet, które będą istotne dla Twojego biznesu szczególnie jeśli jesteś firmą, która nie ma na swoim pokładzie na stałe zatrudnionego programisty.
Cel strony internetowej
Technologia technologią, ale przecież Twoja strona internetowa ma realizować cel prawda? Zazwyczaj to będzie kontakt z Tobą, lub inna czynność, którą zaprojektowałeś bądź zaprojektujesz z nami :) Zastanówmy się. Klient wchodzi na Twoją stronę. Jest elegancka, nowoczesna. Wywołuje na nim pozytywne wrażenie. Zaraz po tym sprawdza w jakiej technologii została wykonana strona. Hej. Serio? Ile razy Ty sprawdzałeś stronę internetową pod kątem zastosowanych rozwiązań technicznych. Jeśli sam nie zajmujesz się ich tworzeniem to prawdopodobnie zero. Sprawdźmy więc jakie są plusy strony internetowej opartej o page builder.
Koszty utworzenia
Ponieważ próg wejścia w biznes tworzenia stron internetowych w oparciu o Elementor, divi czy inny page builder jest stosunkowo niski- koszt stworzenia również zazwyczaj będzie niższy. Tak naprawdę kluczem wyboru firmy, która zajmie się stworzeniem Twojej cyfrowej wizytówki powinno być podejście do samego procesu jak również jakość wykonanych stron.
Koszt utrzymania
W przypadku kosztu utrzymania strony internetowej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Teoretycznie utrzymanie strony internetowej opartej o czysty kod jest niższy. Nie ma tam potrzeby (w przeciwieństwie do strony np opartej o Wordpress) aktualizacji wtyczek, silnika strony itd. Jest jednak małe "ale". Podczas testowania różnych strategii marketingowych, dodawania różnych opcji tofu, mofu lub bofu prawdopodobnie nieodzowne będzie testowanie różnych rozwiązań na stronie. Wyobraź sobie, że uzgodniliście z agencją marketingową pewne zmiany np. dodanie CTA w kilku nowych miejscach. Jeśli Twoja strona została "zamknięta" w kodzie prawdopodobnie będziesz musiał odezwać się do firmy, która stronę stworzyła. Jeśli ta firma lub osoba nadal jest aktywna zapewne na podstawie briefu dokona wyceny oraz określi czas realizacji. Od kilku do kilkunastu tygodni. Ty to zaakceptujesz bądź nie. Jeśli nie to będziesz szukał być może tańszej opcji. Ten czas znów się wydłuży. A takich zmian będziesz nanosił prawdopodobnie całkiem sporo.
Jeśli masz stronę internetową opartą o Elementor lub inny page builder to albo sam potrafisz wprowadzić zmiany, albo w kilkadziesiąt minut znajdziesz freelancera, który na podstawie briefu bez problemu wdroży zmiany na Twojej stronie. Również w kilka godzin a nie kilka tygodni.
Elastyczność i kontrola
Zastosowanie CMS i Page Buildera to również większa elastyczność i kontrola. Potrzebujesz dodać dostęp dla agencji SEO lub pracownika, który będzie odpowiedzialny za zamieszczanie artykułów na stronie? Nie ma problemu. Zajmie Ci to jakieś 30 sekund. Logujesz się na zaplecze strony, dodajesz użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami i tyle. Kończysz współpracę? Logujesz się do zaplecza, usuwasz użytkownika i tyle. Proste prawda?
Predefiniowane szablony i szybkość działania.
W trakcie projektowania strony internetowej możemy wykonać dla Ciebie szablony, których będziesz mógł użyć na swojej stronie internetowej w różnych miejscach. Właściwie nie potrzebujesz do tego nikogo.
Do niedawna page buildery bardzo mocno obciążały serwer. Rzeczywiście uzyskanie wysokiej wydajności wymagało ograniczenia funkcjonalności czy ilości elementów. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej. Stosując dobre praktyki czy odpowiednio wykorzystując różne możliwości jak np. ograniczenie widgetów czy korzystanie z CSS Flexbox pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki np. Google Page Speed Insight.
Podsumowanie
Pamiętaj, że strona internetowa powinna przede wszystkim spełniać założone cele. Technologia jest sprawą drugorzędną i powinna być dobrana do konkretnego projektu. Nie wszystko powinno wykonywać się o page builder, ale zastosowanie Elementora czy innego page buildera tam gdzie jest to możliwe może pozwolić znacząco obniżyć koszty zarówno samego
